Katowice to dynamicznie zmieniające się miasto (ponad 300 tys. mieszkańców), które z centrum przemysłu ciężkiego, dzięki rewitalizacji, stało się kulturalnym liderem 1,5 milionowej aglomeracji.
W Katowicach działają 24 mniejsze lub większe sale koncertowe, 30 klubów muzycznych, 7 wytwórni płytowych, 11 sklepów muzycznych i 12 studiów nagraniowych.
Miasto, jak mało które w Polsce, może poszczycić się wspaniałymi inwestycjami, dzięki którym działające w nim instytucje kultury mogą zaoferować miłośnikom muzyki najwyższej jakości doznania artystyczne i wizualne.
Otwarta w październiku 2014 r. nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia już dawno zaskarbiła sobie serca melomanów, którzy doceniają zarówno najwyższej jakości akustykę i urodę sali koncertowej, jak i architekturę samego budynku.
Obok NOSPR współtworzą ją nowa siedziba Muzeum Śląskiego, Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz ikona Katowic – Hala widowiskowo-sportowa „Spodek”.
Dwoma wspaniałymi salami koncertowymi i mistrzowskiej klasy organami może poszczycić się Filharmonia Śląska, której siedziba w latach 2014-2020 staraniem władz regionalnych przeszła gruntowny remont.
Muzyczno-architektoniczną perłą na kulturalnej mapie Katowic jest również z całą pewnością „Symfonia” – sala koncertowa katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Otwarta w grudniu 2006 r. oferuje katowickiej (i nie tylko) publiczności koncerty z udziałem najwybitniejszych artystów i orkiestr, jak również młodych adeptów muzyki, wkraczających dopiero na ścieżkę zawodowej kariery.
Pałac Młodzieży to miejsce, w którym młodzi zdolni ludzie mogą rozwijać swoje zainteresowania i zdolności, nie tylko muzyczne. To centrum pracy pozaszkolnej oferuje katowickiej młodzieży szereg pracowni specjalistycznych, możliwość korzystania z dobrze rozbudowanego zaplecza sportowego, a także zmodernizowaną niedawno salę koncertową, niezwykle popularną wśród bywalców katowickich festiwali muzyki poważnej i jazzowej.
Katowice są drugim po Poznaniu miastem o tak bogatych tradycjach amatorskiego ruchu muzycznego. Nieprzerwanie od ponad 100 lat działają tutaj chóry i orkiestry dęte, grupy zrzeszające entuzjastów wspólnego muzykowania. Szczególne charakterystyczne w historii rozwoju katowickiego życia muzycznego są orkiestry dęte. Pierwotnie związane z wielkim przemysłem, zwłaszcza kopalniami węgla kamiennego, dziś coraz częściej są zespołami profesjonalnymi, wielopokoleniowymi i – co ważne – w coraz większym stopniu mieszanymi.
Przez lata swojego istnienia amatorski ruch muzyczny ewoluował. Do chórów mieszanych, żeńskich, męskich i orkiestr dętych dołączyły zespoły grające rock, metal, blues, rap i gospel. Dziś, muzycy niezawodowi działają głównie w ramach zakładanych przez siebie stowarzyszeń i innego typu organizacji pozarządowych, realizując różnorodne projekty muzyczne i interdyscyplinarne.
W Katowicach działa najstarsza w regionie wyższa uczelnia – Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego. Założona w 1929 r., od lat kształci wspaniałych instrumentalistów, wokalistów, kompozytorów i teoretyków. Jej absolwentami byli m.in. Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki czy Krystian Zimerman. W 1968 r. jako pierwsza uczelnia w Polsce uruchomiła Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Obecnie młodzi muzycy mogą kształcić się na dwóch wydziałach: Kompozycji, Edukacji, Interpretacji i Jazzu oraz Wokalno-Instrumentalnym.
Stawia ono sobie za cel gromadzenie, zabezpieczanie i ochronę obiektów związanych z organami i ich historią, a także ich opracowywanie naukowe i udostępnianie publiczne w postaci stałej ekspozycji muzealnej.
Ponadto, w Katowicach działają 2 szkoły muzyczne i 2 ogólnokształcące szkoły muzyczne. Ofertę kształcenia w dziedzinie muzyki uzupełniają liczne szkoły prywatne, centra edukacji nieformalnej oraz zajęcia oferowane przez najważniejsze instytucje kulturalne w mieście: NOSPR, Filharmonię Śląską, Instytucję Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia, Centrum Kultury im. K. Bochenek – Katowice Miasto Ogrodów czy Pałac Młodzieży – centrum edukacji pozaszkolnej z szeroką ofertą zajęć w zakresie muzyki, teatru, tańca i sportu.
Do największych katowickich festiwali należą bez wątpienia:
Katowicki „Spodek” gości również dwie największe w regionie imprezy muzyczne reprezentujące szeroko rozumianą muzykę heavymetalową i hardrockową. METALMANIA to największy festiwal tego typu w naszej części kontynentu, odbywający się od 1986 r. METAL HAMMER FESTIVAL, skierowany do miłośników rocka i metalu progresywnego, odbył się w 2015 r. po raz siódmy.
Również w Spodku zadomowiła się (od 2000 r.) największa w Polsce impreza techno – MAYDAY.
Swoją wierną i liczną publiczność mają też katowickie festiwale jazzowe: Katowice JazzArt i Śląski Festiwal Jazzowy.
Miłośników klasyki goszczą odbywające się w NOSPR Festiwal Katowice Kultura Natura oraz Festiwal Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza. Ponadto miasto gości międzynarodowe festiwale o charakterze konkursowym:
Choć może trudno w to uwierzyć, Katowice – nowoczesne miasto o stosunkowo krótkiej historii, wciąż borykające się ze stereotypem wielkiego ośrodka przemysłu ciężkiego, jest miejscem, z którego wywodzi się wielu wybitnych artystów (i zespołów) i z którym wielu z nich postanowiło związać swe twórcze losy. Oto tylko niektórzy z nich:
Trudno powiedzieć jak potoczyłyby się losy katowickiego konserwatorium, gdyby nie Karol Szymanowski (1882-1937) – pianista, pedagog, jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii polskiej muzyki.
Współtwórca i najświetniejszy przedstawiciel muzycznego pokolenia „Młodej Polski”, w Katowicach pojawił się tylko raz, 15 maja 1934 r. z okazji Wielkiego Koncertu Oratoryjnego poświęconego pamięci dwóch zmarłych tragicznie lotników, Żwirki i Wigury, na którym to koncercie wykonano jego Stabat Mater.
W realizacji tych planów przeszkodziła śmierć kompozytora w 1937 r. Jednak to on zarekomendował swojego ucznia – Bolesława Szabelskiego jako pedagoga do otwierającej się w 1929 r. katowickiej uczelni. Tenże Szabelski, organista i kompozytor, stał się współtwórcą słynnej Śląskiej Szkoły Kompozytorów, do której znawcy tematu zaliczają m.in. Witolda Szalonka, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara.
O tym jak silnie wpłynął na katowicką kulturę muzyczną Szymanowski świadczy fakt, iż jego imię nosi najstarsza w regionie wyższa uczelnia – Akademia Muzyczna. Kompozytor patronuje również dwóm międzynarodowym konkursom poświęconym odpowiednio kompozycji i kwartetowi smyczkowemu – Międzynarodowemu Konkursowi Kompozytorskiemu oraz Międzynarodowemu Konkursowi Kwartetów Smyczkowych, odbywającym się w Katowicach.
Mówiąc Karolu Szymanowskim i jego wpływie na rozwój katowickiego życia muzycznego nie sposób nie wspomnieć o Grzegorzu Fitelbergu (1879-1953) – skrzypku, kompozytorze, jednym z najwybitniejszych polskich dyrygentów i pierwszym wykonawcy wielu utworów Szymanowskiego. Jeszcze w 1935 r. Fitelberg powołał do życia Wielką Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Warszawie, którą kierował do wybuchu II wojny światowej. Po wojnie zespół reaktywowano, wieńcząc tym samym wieloletnie starania katowickiego środowiska o posiadanie własnego stałego zespołu symfonicznego. Ponownie stanowisko dyrektora katowickiej orkiestry objął Fitelberg w 1947 r i kierował nią do swojej śmierci w 1953 r. Jego imię nosi odbywający się co 5 lat w Katowicach jeden z najważniejszych konkursów dyrygenckich – Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów, należący do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie.
Transformacja systemowa w Polsce, zwłaszcza w obszarze społeczno-gospodarczym, w sposób szczególny wpłynęła na rozwój społeczno-kulturalny Górnego Śląska. Likwidacja czy upadek kolejnych zakładów przemysłowych, głównie kopalń, potęgował bowiem, obok problemów natury społecznej, również te związane z koniecznością rewitalizacji zdegradowanych terenów, tak bardzo znajomych w górnośląskim krajobrazie.
Jego celem było zerwanie z wizerunkiem, często stereotypowym, ośrodka przemysłu ciężkiego rujnującego środowisko naturalne, na rzecz nowoczesnego centrum naukowo-badawczego i kulturalnego, opartego na zrównoważonym rozwoju i nowoczesnych technologiach, wykorzystującego kulturalny, społeczny i ekonomiczny potencjał regionu.
W 2006 r. z inicjatywy władz województwa powstał Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, na którym do tej pory znalazło się 36 obiektów w różnych miastach regionu, w tym 3 w samych Katowicach. Są to obiekty uznane za szczególnie ważne dla historii i tożsamości miasta i regionu, o szczególnym potencjale turystycznym. Już 2 lata później Szlak Zabytków Techniki zyskał tytuł najlepszego produktu turystycznego 2008 r., a w 2010 r. został włączony do prestiżowej sieci Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH (European Route of Industrial Heritage). Od 2010 r. w obiektach szlaku odbywa się INDUSTRIADA – doroczne Święto Szlaku Zabytków Techniki.
Szczególne miejsce na tej mapie zajmuje Nikiszowiec – jedno z najlepiej zachowanych w Polsce osiedli patronackich, wzniesione w początkach XX wieku.
Decyzją Prezydenta RP w 2011 r. Nikiszowiec został uznany za Pomnik historii. Ogromny potencjał Nikiszowca docenił światowej sławy psycholog, prof. Philip Zimbardo – założyciel i patron działającego tu od 2014 r. jedynego w Polsce Centrum Zimbardo. To miejsce dedykowane młodym ludziom, sprzyjające integracji i umacnianiu więzi, budowaniu lokalnej świadomości i tożsamości.