Biuro Dźwięku Katowice i Medialab Katowice prezentują Biuro (w) dźwięku –
wielowątkowy program muzyczny towarzyszący konferencji i wystawie Kultura (w) danych. Na czterech kondygnacjach siedziby Katowice Miasta Ogrodów – owianego legendami Pałacu Grudniowego do odkrycia będą: interwencje koncertowe, pokazy audiowizualne oraz nocny rave z udziałem lokalnych twórców związanych z BDK oraz zaproszonych z całego kraju czołowych reprezentantów eksperymentalnej elektroniki i muzyki klubowej.
Duet Radar tworzą muzycy, którzy dali się już poznać na polskiej scenie muzyki nowej. Krzysztof Topolski (perkusja) i Robert Skrzyński (elektronika) mają na swoim koncie wiele publikacji płytowych, koncertów czy prezentacji festiwalowych.
Ich pierwszy wspólny wspólny album RADAR przynosi mieszankę elektroniki,
elektroakustyki, kraut-rocka i muzyki improwizowanej. Płyta zostałą opublikowana nakładem wytwórni Plaża Zachodnia.
Duet muzyczno wizualny, otwarte kompozycje i improwizacje dźwiękowe w połączeniu z wizualizacjami tworzonymi na żywo.
Muzyk, improwizator. Emiter porusza się w obszarze elektroniki, muzyki
improwizowanej. Eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków
towarzyszących naszemu życiu. Emiter używa i łączy różne jakości – lo-fi/ hi-fi, czy też dźwięki powszechnie uznawane za zakłócenia. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Współpracuje z artystami wizualnymi i tancerzami m.in. Anną Baumgart, Joanną Rajkowską, Adamem Witkowskim, Ludomirem Franczakiem, Risą Takitą, Jackiem Krawczykiem oraz poetą Marcinem Świetlickim i pisarzem Danielem Odiją, z którym tworzy literacko-muzyczną formację Linie Północne oraz projekt Słuchaj uchem – cykl słuchowisk na żywo.
MTV (Modulartelevision) to objazdowy program telewizyjny z Katowic, w którym Piotr Ceglarek, Jan Dybała i Piotr Wojtczak aka AARPS łączą swoje zamiłowania do syntezy dźwięku i obrazu. W trakcie improwizowanej sesji MTV, każdy z nich operuje własnym warsztatem audiowizualnym, a zautomatyzowane procesy przetwarzania rozdzielają ich sygnały na pojedyncze odbiorniki lub miksują w całość.
HIGH FALL to projekt autorstwa Wawrzyńca Wróblewskiego, artysty wizualnego, absolwenta Warszawskiej ASP, producenta muzycznego, założyciela mikro labelu Sinesia promującego niezależna muzykę elektroniczną ze Śląska.
Zadebiutował albumem „^” pod szyldem wytwórni Audile Snow, wydał również mini albumy „default landscapes”, „All I Want For Christmas Is Drone” oraz długogrającą kasetę „C_” w Sinesii. Od tego czasu regularnie koncertuje i organizuje wydarzenia muzyczne w regionie. Jego twórczość to głównie surowe syntetyczne tła oraz minimalistyczne krajobrazy w większości inspirowane minimalizmem, niemiecką elektroniką lat 70′, muzyką filmową, czy twórczością sonorystów.
Z pozoru ambientowe i niekiedy improwizowane utwory często przeradzają się w bardzo rytmiczne i wyraziste kompozycje osylujące wokół stylistyki downtempo, minimal techno i trance.
Po 19 latach od ukazania się legendarnego albumu „Fudo" MAPA wraca z nowym materiałem “NO AUTOMATU” – punk, jazz,muzyka elektroakustyczna i elementy instrumental hip-hop to obszar po którym porusza się zespół. W 2017 MAPA redukuje awangardę, jazz oraz punk do czystej energii.
Minimalistyczny set-up składający się tylko z kilku wyselekcjonowanych
analogowych instrumentów elektronicznych, umożliwia absolutną prezentację osobowości obu muzyków, którzy bazując na elementarnych rytmach wykonują riffowe, witalne, pełne nieoczekiwanych zwrotów, zawsze otwarte na interpretacje kompozycje.
Dzwiękowa ekonomia punk rocka, surowy minimalizm ulicy i elastyczne riffy
to własnie formuła MAPY na albumie „NO AUTOMATU”. Wydawcą płyty jest
Gusstaff Records. Płyta trafi do europejskiej dystrybucji m.in.
BROKENSILENCE (Germany, Austria, Switzerland), KUDOS (UK, rest of Europe, overseas).
MDFB to pochodzący z Katowic Łukasz Trzciński producent działający na scenie muzycznej w Polsce i w Berlinie. Jako MDFB (Madafadaboi) gra DJ sety oraz live acty, w których łączy mroczny ambient i electro z przeszywającymi melodiami. Jest również założycielem agencji Motion Beatz Agency oraz zespołów Slutocasters i MSTaKE.
INIRE to duet tworzony przez Krzysztofa Pawlika i Małgorzatę Dancewicz. Jego nazwa została zaczerpnięta z inicjacyjnych praktyk szamańskich, oznaczający rytualne przejście w niezdefiniowany obszar pomiędzy. INIRE łączą tradycyjne pojęcie komponowania, odtwarzania, improwizacji, rejestracji i masteringu. Ich muzyka to raczej poszukiwania dźwiękowe, na pograniczu soundartu, field recordingu, noise’u i odniesień do muzyki współczesnej. Istotna jest tu również rola analogowych systemów modularnych audio i wideo, których zastosowanie podkreśla płynną granicę między użyciem nowych i starych mediów.
Justyna Banaszczyk w swojej muzyce łączy rytmiczną elektronikę z post punkowym klimatem czy brzmieniami minimal wave. Nie cierpi słowa producentka, które w jej mniemaniu jest zdehumanizowane i technokratyczne. Zaczęła od nagrań dla krajowych wytwórni – Oficyny Biedoty (BDTA) i Pointless Geometry. Później wydawała dla kultowej wytwórni z Holandii – Enfant Terrible /Gooiland Elektro oraz dla New York Haunted. 16 czerwca 2017 roku ukazuje się nakładem Always Human Tapes nowy album FOQL pt. „Lower Your Expectationst”. Justyna zagrała na kilku fajnych imprezach takich jak Tauron Nowa Muzyka, Sacrum Profanum czy Unsound. Lubi kasety.
VJ Copy Corpo
Darek Pietraszewski – Improwizator, promotor muzyki niezależnej, współzałożyciel i członek kolektywu Trzecia Fala. Gra na obiektach elektronicznych i elektroakustycznych. Współprowadzi wydawnictwo/cykl koncertowy V/A – Various Artist oraz kasetowy label Pointless Geometry. Jest też autorem grafik do plakatów oraz okładek wydawnictw kasetowych. Jako Vj Copy Corpo tworzy wizualizacje oparte na sprzężeniach zwrotnych oraz materiałach wideo pochodzących z kaset VHS. W swoich improwizowanych setach używa analogowych mikserów video, urządzeń peryferyjnych czy kamer video. Korzysta z estetyki analogowego glitchu i psychodelii opartych na strukturach kolorystycznych.
Zapadła noc. Strobo miga oślepiająco rozświetlając piwnicę, a ulica za oknem – jak co wieczór – znów taka tajemnicza i melancholijna. Mantry potrzebują te betonowe płyty i wylane asfaltem chodniki. Mantry wyczekują ich mieszkańcy, i skryci pośród nich nieulękli marzyciele zamknięci w blokach. Mantry bez wersów spisanej, szumem szkicowanej i bitem kreślonej; mantry spojonej cementem i hip-hopem. Bo rap przecież nigdy nie tkwił tylko w słowach.
1988 – pochodzący ze Szczecina, mieszkający w Trójmieście artysta, muzyk, producent muzyczny. Wraz z Robertem Piernikowskim tworzy duet Syny, reprezentuje wytwórnię Latarnia której jest współzałożycielem.
Yamaha FT to nowe wcielenie Bartka Barana – dja, producenta i promotora, znanego m.in z projektów Sentel i Unitrax oraz z improwizowanych setów tanecznej elektroniki wykonywanych w duecie z Chino. Jego dotychczasowe produkcje pojawiły się w katalogach takich wytwórni jak Transatlantyk, Non Liquet, The Very Polish Cut-Outs i Rotten Periodicity, w której projekt Yamaha FT zadebiutował w zeszłym roku. Aheloy! do tej porty wydawał swoją muzykę własnym sumptem jako Ruritania, na wspólnej kasecie z noisowym trio Vasana lub w postaci sprzedawanego wyłącznie na imprezach, ambientowego albumu s/t. Obaj Panowie zainspirowali się wzajemnie i stworzyli duet, w którym prezentują syntezę swoich wizji, pełną nieoczekiwanych zwrotów, onirycznych motywów i niespokojnych rytmów.
Artysta związany z Biurem Dźwięku Katowice wykonujący muzykę techno na żywo dla którego „mniej znaczy więcej”. Swój muzyczny minimalizm wyraża za pomocą syntezatora i samplera wypełniając przestrzeń hipnotyzującą i transową intensywnością emocji. Hołdując zasadzie ,,moll nie dur" udowadnia, że muzyka techno ma duszę i harmonijność. Na imprezie Kultura (w) danych zaprezentuje swój live set w metrum 4/4.