Fundacja Miasto Literatury i Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek zapraszają na 2. Dni Tranströmerowskie.
W programie znajdzie się muzyka Franza Schuberta, Ludwiga van Beethovena, Dymitra Szostakowicza oraz poezja Adama Zagajewskiego.
Royal String Quartet świętuje w tym roku 20-lecie. W tym czasie dali się poznać jako wybitni wirtuozi koncertując m.in. w Concertgebouw w Amsterdamie czy wiedeńskim i berlińskim Konzerthausie. Szczególną popularnością zespół cieszy się w Wielkiej Brytanii: 15 razy koncertował w prestiżowej Wigmore Hall w Londynie. Kwartet ma na koncie 15 płyt z muzyką klasyczną, romantyczną, XX-wieczną i współczesną. Duży sukces na polskim rynku odniósł album „Kayah & Royal Quartet” (2010), a także album „Nowa Warszawa“ (2012) ze Stanisławą Celińską i Bartkiem Wąsikiem.
Na scenie towarzyszyć im będzie wybitna aktorka teatralna i filmowa Maja Komorowska, która czytać będzie wiersze Adama Zagajewskiego. Maja Komorowska pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi: Erwinem Axerem, Maciejem Englertem, Jerzym Grotowskim, Jerzym Jarockim, Krystianem Lupą czy Krzysztofem Warlikowskim oraz filmowymi: Krzysztofem Kieślowskim, Tadeuszem Konwickim, Andrzejem Wajdą czy Krzysztofem Zanussim.
Joanna Freszel, jest sopranistką, tegoroczną laureatką Paszportu Polityki w kategorii Muzyka Poważna za „wszechstronność, kreatywność, precyzję, sceniczny wdzięk i swobodę śpiewania w najrozmaitszych stylach muzycznych”.
Gościem specjalnym wieczoru będzie wybitny poeta Adam Zagajewski.
Zapraszamy także na literacko-muzyczne panele dyskusyjne w ramach katowickiej części 2. Dni Tranströmerowskich:
07.04.2018 | sobota | Katowice | Miasto Ogrodów, Plac Sejmu Śląskiego 2, Sala 211 |
11:15 Otwarcie | gość specjalny: Paula Tranströmer
11:30-13:00 Dyskusja: Poezja i muzyka
Uczestnicy: Joanna Cichocka-Gula, Edward Pasewicz, Marta Podgórnik
Prowadzenie: Tomasz Fiałkowski
13:30-15:00 Dyskusja: Dlaczego Schubert?
Uczestnicy: Marian Kisiel, Malwina Mus, Adam Wiedemann
Prowadzenie: Marcin Majchrowski
15:00-17:30 Pokój Tranströmera: instalacja artystyczno-performatywna z udziałem Krzysztofa
Globisza
Koncepcja: Tomasz Cyz
(obowiązują zapisy: biuro@fundacjamiastoliteratury.pl)
16:30-17:30 Wykład mistrzowski: Adam Zagajewski
17:45-19:15 Spotkanie poetyckie: Mój Tranströmer
Uczestnicy: Barbara Gruszka-Zych, Ewa Lipska, Tomasz Różycki, Urszula Zajączkowska
Prowadzenie: Józef Baran