Od 25 do 29 października Katowice staną się stolicą world music za sprawą World Music Expo WOMEX. To najważniejsze branżowe wydarzenie po raz pierwszy będzie miało miejsce w Polsce właśnie w Katowicach – Mieście Muzyki UNESCO.
Stałym elementem programu każdych targów i festiwalu WOMEX jest koncert otwarcia. W Katowicach zaprezentujemy najciekawszych artystów z kręgu world music z miasta, regionu i kraju.
AUKSO i VOŁOSI stanowią serce projektu. Wspólne koncerty orkiestry pod batutą Marka Mosia i katowickiego zespołu braci Lasoniów mają już kilkuletnią historię. Siła smyczków AUKSO wspiera piątkę wirtuozów z kapeli VOŁOSI w nadawaniu muzyce Karpat jeszcze większej, nieskrępowanej energii. VOŁOSI znani są uczestnikom WOMEX z występu na targach w 2014 roku.
Kapela Maliszów to rodzinny zespół, w którym gra głowa rodu – Jan Malisz, i dwójka jego uzdolnionych dzieci.
Z kolei Lautari, zespół założony i prowadzony przez Macieja Filipczuka, wyróżnia to, że jego artyści repertuaru uczyli się bezpośrednio od muzyków ludowych.
Na program koncertu złożą się utwory z repertuaru wszystkich zespołów, zarówno z towarzyszeniem Orkiestry AUKSO, jak i wykonanych indywidualnie.
Koncert otwarcia ma wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Scena regionalna dedykowana jest zarówno muzykom danego kraju, jak i reprezentantom krajów bezpośrednio sąsiadujących z gospodarzem. To jeden z najważniejszych mechanizmów promocji muzyki kraju i regionu, w którym odbywa się WOMEX.
W Katowicach, dla podkreślenia jej charakteru, będzie nosiła nazwę Kato Connections, a jego program będzie podzielony na trzy sekcje, z których każdy będzie zawierać koncerty trzech zespołów. Na Kato Connections wystąpią grupy polskie, z krajów sąsiadujących (Czechy, Słowacja, Niemcy) oraz z Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki.
Scena Kato Connections będzie działać od 26 do 28 października na scenie kameralnej NOSPR.
Na scenę Kato Connections zakwalifikowane zostały:
Polska:
Maniucha i Ksawery
Duet śpiewaczki Maniuchy Bikont (m.in. Tęgie Chłopy) i kontrabasisty Ksawerego Wójcickiego, których ostatnim wspólnym projektem był improwizacje wokół pieśni miłosnych i weselnych z Polesia.
Hańba
Krakowski zespół przenoszący punkt rocka do lat 30. XX wieku i mówiący o aktualnych problemach społecznych językiem kapeli podwórkowej czasów 20-lecia międzywojennego.
Wachowiak/ Wozniak/Kinaszewska
Warszawskie trio (akordeon, skrzypce, gitara, śpiew), które objawiło się zaledwie w 2016 roku na festiwalu Nowa Tradycja, zdobywając tam III miejsce.
Kraje sąsiadujące:
Banda – SK
Oryginalne aranżacje tradycyjnych słowackich melodii i pieśni, ale też muzyczna wyprawa w kierunku Bałkanów, a nawet Polski.
Marta Topferova & Milokraj – CZ
Zespół wokalistki i songwriterki Marty Topferowej, która po latach spędzonych w Nowym Jorku, wraca do swojego Milokraju – Ukochanego kraju.
Haz’art Trio – DE
Europejski jazz spotyka się z muzyką arabską w instrumentalnej kombinacji kontrabasu, perkusji i lutni oud.
Miasta Kreatywne UNESCO:
Marcin Wyrostek Band – Katowice
Zespół znakomitego wirtuoza akordeonu związanego z Katowicami, dzięki któremu muzyka na ten instrument przeżywa prawdziwe odrodzenie.
Osama Abdulrasol Quintet – Gandawa (BE)
Liderem kwintetu jest pochodzący z Iraku wirtuoz kanun – typowego dla tego regionu instrumentu strunowego podobnego do cytry, ale tworząc od lat w Europie buduje most pomiędzy tradycją muzyczną Wschodu i Zachodu.
Viola de Arame – Salvador (BR)
Ton muzyce zespołu reprezentującego brazylijski Salvador nadaje tradycyjna, 10-strunowa gitara viola caipira, na którą muzycy grupy komponują współczesne, choć inspirowane tradycją, utwory.
Scena Kato Connections ma wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Muzyki i Tańca.
Partnerzy zagraniczni: Czech Music Office, World Music from Slovakia oraz Miasta Muzyki UNESCO: Gandawa, Mannheim, Salvador.