Czech Music Crossroads to międzynarodowa konferencja branży muzycznej oraz przegląd lokalnych zespołów folkowych a także platforma wymiany muzycznych doświadczeń państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) z udziałem Republiki Czeskiej, Węgier, Polski, Słowacji. Konferencja odbywa się w Ostrawie, która jest miastem partnerskim Katowic – Miasta Muzyki UNESCO już od ponad 22 lat.
Wydarzenie poprzedza jeden z największych festiwali w europie środkowo-wschodniej – Colours of Ostrava i nierzadko bywa trampoliną dla muzyków, którzy najpierw prezentują swoją twórczość międzynarodowym profesjonalistom z branży muzycznej, by w kolejnych latach zaprezentować się szerokiej, festiwalowej publiczności. Program showcase’owy nie jest pokazem talentów nowicjuszy, ale prezentacją artystów, którzy mają szansę przekroczyć barierę kulturową niezależnie od długości praktyki na scenie.
W tym roku po raz pierwszy wydarzenie zostało wzbogacone o program „Electronic Mission” – skupiający środowisko muzyki elektronicznej w krajach europy środkowo-wschodniej.
Czech Music Crossroads w Ostrawie to wydarzenie otwarte dla muzyków, promotorów, organizatorów festiwali, wydawców muzycznych i szerokiej publiczności.
W tym roku, w ramach konferencyjnej części wydarzenia, poza prezentacją muzycznych reprezentantów z naszego ramienia, przedstawiliśmy międzynarodowej publiczności jeden z naszych flagowych projektów – Dzielnica Brzmi Dobrze – jako dobrą praktykę możliwą do wykorzystania w instytucjach partnerskich Czech Music Crossroads.
Z doskonale przyjętym brytyjskim debiutem na legendarnym WOMAD Festival, Nagrodą Niemieckich Krytyków Fonograficznych oraz ponad 400 koncertami w 20 krajach Čači Vorba postrzegana jest jako jeden z czołowych polskich wykonawców folkowych ostatnich kilku lat.
Oryginalna mieszanka potraktowanej z pasją i fachowością tradycji (cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej), własnych kompozycji i muzycznych „remake’ów” pełnych mnóstwa nie-folkowych pomysłów czerpiących m.in. z jazzu, rocka, klasyki czy muzyki filmowej, sprawia iż muzyka Čači Vorby wymyka się utartym schematom orkiestr dętych, Balkan-beatu czy cekinowej stylizacji. Wykonywana na tradycyjnych akustycznych instrumentach „cygańska fuzja” gatunków i stylów to wielopłaszczyznowe połączenie etnicznej transowości, rockowej dynamiki, subtelnych jazzujących harmonii i psychodelicznej przestrzeni, spojone charyzmatycznym głosem solistki grupy Maszy Natanson. Wokalistka i skrzypaczka w wieku kilkunastu lat porzuciła szkołę i rodzinny dom, rozpoczynając kilkuletnią samotną wędrówkę przez Karpaty w poszukiwaniu żywej muzyki tradycyjnej. Mieszkała m.in. z romskimi muzykami ze Spisza, ucząc się ich języka, pieśni oraz muzycznej wrażliwości. Dzisiaj postrzegana jest jako jedna z czołowych polskich wokalistek folkowych, swobodnie poruszając się pomiędzy różnymi tradycyjnymi technikami śpiewu, a zarazem jedna z niewielu nie-romskich artystek tworzących własne teksty i śpiewających w tym języku.
Čači Vorba była także zaangażowana w realizowany wraz z lublińskimi Warsztatami Kultury projektem KATOLUB Orchestra, w który został przygotowany z udziałem laureatów I edycji projektu Dzielnica Brzmi Dobrze.
Alternatywni, folkowi. punkowi i ludowi. Pozagatunkowi, bo liczy się energia. Do tego elektryczni
i elektroniczni. Muzyka Fifidroków ma swoje źródła w śląskich kominach, beskidzkich polach, ukraińskich wsiach, żydowskich kibucach i zakazanych dzielnicach śląskich miast. Ich muzyka jest równie agresywna i brudna co balladowa i baśniowa. Nie ma gatunku muzycznego, który jasno opisuje muzykę Fifidroków, tak jak nie ma piosenki Fifidroków, która mieści się w danym gatunku. Są natomiast słuchacze, którym brak kategorii nie straszny i którzy doceniają zawartość muzyki
w muzyce.
Zespół gra od kilku lat, ma na koncie EP i wydaną CD (wygrana w konkursie o organizowanym przez Tyski Bank Kultury w 2015), zagrał ok. 150 koncertów.
Zespół odradzający muzyczne tradycje Górnego Śląska, tak by były one, jak kiedyś, obecne w codziennym życiu każdego Ślązaka. Krikopa używa tradycyjnych instrumentów (akordeon, skrzypce) i przy ludowych technik śpiewu (biały śpiew), lecz owo akustyczne brzmienie wspomagane jest przez nowoczesne brzmienie elektroniki oraz nietypowego zestawu perkusyjnego. To powoduje, że muzyka ta odżywa i ma szanse znów cieszyć się popularnością jaką miała pierwotnie, co czyni przygodę z Krzikopą unikatową podróżą w czasie i przestrzeni.
Zespół powstał w 2012 roku dzięki inicjatywie Mateusza Dyszkiewicza, akordeonisty i kompozytora. Głównym impulsem było dość powszechne przekonanie, że muzyka ludowa Górnego Śląska nie jest tak interesująca i bogata jak tradycje innych regionów. Krzikopa to zmienia, wydobywając z tradycyjnych „śpiywek” ich naturalne piękno i pompując w nie ogromną dawkę energii, nowych brzmień i rytmów. Gatunek reprezentowany przez zespół jest mieszanką tradycji i muzyki współczesnej, ale również inspirowaną cytatami z klasycznych kompozytorów takich jak J.S. Bach czy I. Strawiński. Krzikopa łączy tradycyjne instrumenty (akordeon, skrzypce), tradycyjne techniki śpiewu (biały głos) i nowoczesną elektronikę, oraz energetyczne rytmy – tworząc muzykę dbają, aby tra ała nie tylko w gusta muzyczne, ale i taneczne. Połączenie polki z elektro i kubańskim clave, śląskiego walczyka z motywami bałkańskimi i heavy metalem, oberka z rytmem D’n’B dla Krzikopy są dziwne jedynie na papierze. W 2016 roku zespół wydał płytę EP Matecznik (angielskie „Backwoods”). Obecnie zespół nagrywa swój pierwszy album LP.
W tym roku zarówno nagrodę publiczności (Audience Award) jak i nagrodę jury (Professionals Award) otrzymała Lenka Dusilova.
Partnerami Czech Music Crossroads są: Katowice Miasto Ogrodów (Polska), Amity Civic Association / World Music (Słowacja) oraz Hangvető Zenei Terjesztő Társulás (Węgry).